Hírek
2020. Március 31. 19:14, kedd |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Két különböző forrásból származik a marsi víz
Két különböző forrásból származik a marsi víz - állapították meg kutatók a vörös bolygóról származó meteoritok elemzése révén.
Az Arizonai Egyetem hold- és bolygókutató laboratóriumában dolgozó Jessica Barnes és kollégái két marsi meteoritot, a Northwest Africa 7034 jelzésű kőzetet, becenevén a Fekete Szépséget, valamint az ALH 84001-et (Allan Hills) vetették alá vegyi analízisnek, hogy feltárják a planéta múltját, beleértve kialakulásának folyamatát és vízkészletének forrását.
A szakemberek a Nature Geoscience című folyóiratban ismertették az eredményeiket - olvasható a CNN hírtelevízió internetes oldalán.
A kutatók kétféle hidrogénizotópra fókuszáltak a vizsgálatuk során: a könnyűhidrogénre (prócium) és a nehézhidrogénre (deutérium), ugyanis ezek aránya alapján fel lehet térképezni a kőzetekben található víznyomok eredetét.
A két marsi meteorit izotópvizsgálatának eredményei azt sugallják, hogy a marsi víz két különböző forrásból származik.
"A Mars belsejében lévő, két eltérő forrásból származó víz elárulhat nekünk valamit azokról az objektumokról, amelyeknek ütközéses összeállásából létrejöttek a belső kőzetbolygók" - mondta Barnes. Hozzátette: "mindennek fontos szerepe van a Mars esetleges múltbeli lakhatóságának és asztrobiológiájának megértésében is".
Az eredményeik alapján a szakemberek arra jutottak, hogy a Mars esetében két különböző, egymástól jelentősen eltérő vízkészlettel rendelkező bolygócsíra (planetezimál) ütközhetett egymással, és soha nem keveredtek össze teljesen.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 15. 17:00, szerda | Életmód
MTA podcast: egyre hosszabb hőhullámok és hevesebb esők alakítják át Magyarország éghajlatát
A klímaváltozás már egyértelműen látható a magyarországi mérési adatokban: a nyarak és a telek melegszenek, a hőhullámok pedig egyre gyakoribbak, hosszabbak és intenzívebbek.
2026. Július 15. 16:00, szerda | Életmód
Mintegy hatvan alkotás a megújult Veszprém-Balaton Filmpikniken
A Veszprém-Balaton Filmpikniken mintegy hatvan filmalkotás lesz látható augusztus végén; a filmfesztivál idén megújult koncepcióval várja a közönséget Veszprémben és Balatonfüreden.
2026. Július 15. 14:00, szerda | Életmód
Az eredeti költségvetés egyharmadából lesz lebonyolítva az augusztus 20-i rendezvénysorozat
Az augusztus 20-i rendezvénysorozat a korábban tervezett költségvetés kevesebb mint egyharmadából, egyszerűbb, racionálisabb és költséghatékonyabb szervezési keretek között lesz lebonyolítva
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Véget vetnek a kockázatos és elavult kémiai szúnyoggyérítésnek
A biológiai szúnyoggyérítés országos bevezetésének előkészítését jelentette be Gajdos László, a Tisza-kormány élő környezetért felelős minisztere.
