Hírek
2012. Március 16. 14:13, péntek |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Kasmírkecskét klónoztak
Sikerrel klónoztak ritka kasmírkecskét a kutatók az indiai fennhatóság alatt álló kasmíri régióban, remélve, hogy ezzel sikerül növelni a finom pehelyszőrük révén értékes nyersanyagot szolgáltató állatok számát.
A március 9-én született nőstény a Núri (Noori) nevet kapta, amely arabul „fényt” jelent. A Ser-i-Kasmír Egyetem állat-biotechnológiai központjában dolgozó Riaz Ahmad Sah, a projekt vezetője szerint a pozitív eredmények segíthetnek fellendíteni a régió tenyészprogramjait, és hozzájárulhatnak az értékes kasmírgyapjú tömegtermeléséhez.
Az elsősorban sálak alapanyagaként szolgáló gyapjú évente nagyjából 80 millió dollár hasznot hoz az indiai fennhatóság alatt álló Kasmír gazdasága számára. A késztermék ára a régióban a 200 dollárt (45 ezer forint) is elérheti, de külföldön értékesítve még többet is elkérnek érte.
A kasmírkecskék kis nyájakban élnek a Himalája, valamint a Tibeti fennsík hideg és távoli hegységeiben. Az állatok durva fedőszőrzete alatt megbúvó finom és értékes pehelyszőr kifejlődéséhez elengedhetetlen a zord és szeles környezet.
A kecskék apró kasmíri populációi az észak-indiai határhoz közel fekvő Ladakh régió távoli pontjain élnek. A szakértők szerint azonban a helyi példányok száma egyre csökken. Kasmír az elmúlt években már a szomszédos Kínától volt kénytelen gyapjút vásárolni, hogy lépést tudjon tartani a régió híres kézzel szőtt kasmírsáljai iránti kereslettel.
A szakembereknek két évbe telt Núri klónozása. Egy viszonylag új keletűnek számító technikát alkalmaztak, amelyhez mindössze mikroszkópra és „biztos kézre” van szükség. „Azóta szabványosítottuk az eljárást, így ma már mindössze fél év kell egy újabb klón létrehozásához” – mondta Madzsid Hasszan állatorvos, aki szintén részt vett a kutatásban. A csapat már hozzá is látott az egyetemi kecskenyáj reprodukálásához.
Sah szerint az általuk kifejlesztett módszer sokkal olcsóbb, egyszerűbb és kevésbé időigényes, mint a legmodernebb műszereket és olykor vegyszereket is használó hagyományos eljárások. A szakember korábban már egy bivalyt is sikerrel klónozott a módszer révén. A kutatók reményei szerint a kecskeklónozás tudományát sikerül mielőbb elterjeszteniük a térségben. A végső cél pedig, hogy olyan súlyosan veszélyeztetett fajokat tudjanak megmenteni a kihalástól, mint a kasmírszarvas (Cervus elaphus hanglu).
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 18. 09:34, szombat | Belföld
Rekordévet zárt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2024-ben
Tavaly több mint 17,5 millió utast kezelt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, amely minden idők legjobb teljesítménye - közölte Facebook oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken.
2025. Január 18. 09:32, szombat | Belföld
A MÁV felgyorsította a jegykiadó automaták telepítését
A MÁV felgyorsította a jegykiadó automaták telepítését, az eredetileg tervezett nyári időpont helyett 110 eszközből január közepéig 79 már szolgálatba állt, a többit január végéig helyezik forgalomba.
2025. Január 18. 09:30, szombat | Belföld
Orbán Viktor: keddtől más nap kel fel a nyugati világ felett
2025. Január 18. 09:28, szombat | Belföld
Makovecz Imre tervei alapján épült óvodát és bölcsődét avattak Zalaszentlászlón
Kormányzati támogatással és a Magyar falu program forrásaiból építettek Makovecz Imre tervei alapján új óvodát és bölcsődét.