Hírek
2012. Január 25. 06:56, szerda |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Ilyet még a tudósok sem láttak
Először sikerült tudósoknak pontosan végigkövetni élőben, hogyan változik meg egy anyag mágneses szerkezete.
A Paul Scherer Intézet (PSI) kutatói a Physical Review Letters című szaklapban mutatták be eredményeiket. A tudósok kísérletüket réz-oxiddal végezték. Ez az anyag a hőmérséklettől függően teljesen különböző mágneses tulajdonságokat vesz fel.
A kutatók lézeres villanással felhevítették a hideg réz-oxidot. Rövid röntgenimpulzusok segítségével aztán különböző időpontokban pillanatfelvételeket készítettek. Ezeken megmutatkozott, hogy az anyag szerkezete a fényvillanást követő mintegy 400 femtuszekundum múlva változni kezd. Egy femtoszekundum egy-ezerbilliomod másodperc.
Az anyagban lévő elemi mágnesnek nyilvánvalóan ennyi időre van szüksége ahhoz, hogy reagáljon – írják a szakértők. A PSI kutatói számára, akik kísérletüket egy amerikai röntgenlézeren végezték, a felismerés igazi mérföldkövet jelent.
A tanulmány ugyanis először mutatta meg, hogy röntgenlézerrel valóban lehetséges lekövetni bizonyos különösen gyors mágneses folyamatokat. Pontosan ilyen vizsgálatokat készül a PSI kivitelezni a tervek szerint 2016-ra felépülő SwissFEL svájci szabadelektron-lézerrel, amely a mai PSI területének közelében kap helyet.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
2026. Április 20. 07:32, hétfő | Belföld
Ukrajna már ma helyreállítaná az olajszállítást
Ukrajna már hétfőn helyreállítaná az olajszállítást, a magyar kormány álláspontja változatlan: ha van olaj, van pénz - közölte Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap délután a Facebook-oldalán.
2026. Április 19. 11:00, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: a fideszes Ágh Péter csalással nyert, nem ismerjük el legitim képviselőnek!
Szerinte a Fidesz indította el a körzetben azt a Magyar Pétert, aki közel 1000 szavazatot kapott.

