Városlista
2026. július 15, szerda - Henrik

Hírek

2024. Május 16. 16:11, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Fiktív motorkerékpár-eladások hátterét göngyölítette fel a NAV

Fiktív motorkerékpár-eladások hátterét göngyölítette fel a NAV

Az uniós áfaszabályok kijátszásával próbálta csökkenteni fizetendő adóját egy motorkerékpárokat értékesítő társaság Bács-Kiskun vármegyében, a fiktív eladások hátterét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy másik tagállam adóhatóságától kért információkkal göngyölítette fel.

Az adóhatóság csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a NAV munkatársai nemzetközi megkeresés alapján indítottak adóellenőrzést egy társaságnál, amely belföldi eladásai mellett nagy összegben állított ki motorkerékpárok értékesítéséről szóló számlákat külföldi magánszemélyeknek.

A tájékoztatás szerint az Európai Közösségen belül, a határon átnyúló ügyleteknél, az eladott áruk bevételének áfáját a vevő szerinti tagállamban kell megfizetni, a cég pedig ezt a szabályt igyekezett jogtalanul kihasználni, amikor a külföldi eladásokat kiviteli nyilatkozattal, fuvarlevéllel és a külföldi vevők személyi igazolványának másolatával igazolta.

A társaság képviselője úgy írta le a történteket, mintha a román vevők személyesen jelentek volna meg az üzletben, ahol kipróbálás után meg is vették a motorkerékpárokat.

A NAV közleménye szerint a tagállami információk ennek ellentmondtak, ugyanis a jelzés szerint a számlákon szereplő magánszemélyek nem ismerték el a motorkerékpár-vásárlást, elmondásuk szerint nem is jártak Magyarországon. A fuvarozó társaság sem állt kapcsolatban a vevőkkel, a fuvarlevelek szerinti szállítások nem történtek meg.

Az adatok és a társaság nyilatkozata közötti ellentmondás feloldásához a revizorok a tájékoztatás kiegészítését kérték a külföldi adóhatóságtól, a válaszból pedig az derült ki, hogy a valódi vevő mindig ugyanaz a román kirakodási címen lakó ember volt, aki végül elismerte, hogy az eladó cég székhelyén személyesen adta le az e-mailes megrendelést, és ő fizette ki a motorok ellenértékét is, készpénzben - írta közleményében a NAV, hozzátéve, hogy ez az ügylet nem felel meg az említett közösségi szabálynak, ebben az esetben ugyanis az eladónak Magyarországon kell bevallania és megfizetnie az áfát.

Az adóhatóságok együttműködésével feltárt tényeket a társaság nem vitatta, hanem lemondva fellebbezési jogáról a feltételes adóbírság kedvezményével élt és több mint 7 millió forint adót fizetett be az állami költségvetésbe - áll a NAV közleményében.

Címkék: NAV

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 15. 11:00, szerda | Belföld

Felmentette a MÁV igazgatósági elnökét Vitézy Dávid

Keddi hatállyal felmentette Lepsényi István eddigi igazgatósági elnököt és Parragh László igazgatósági tagot Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.

2026. Július 15. 09:00, szerda | Belföld

Szerdától jelentősen emelkedik az üzemanyagok nagykereskedelmi ára

Szerdától jelentősen emelkedik az üzemanyagok literenkénti nagykereskedelmi ára: a benzin bruttó 14 forinttal, a gázolaj bruttó 7 forinttal drágul - írta a holtankoljak.hu kedden.

2026. Július 15. 09:00, szerda | Belföld

Az Európai Bizottságtól várja a Fidesz, hogy elítélje a kormányt

A Tisza-kormány Európában példátlan módon bontja le a magyar demokráciát, korlátozza a demokratikus politikai versenyt és szűkíti a választójogot Magyarországon

2026. Július 15. 07:39, szerda | Belföld

Vb-2026 - Spanyolország a franciák legyőzésével a döntőben

Az Európa-bajnok spanyol válogatott 2-0-ra legyőzte a francia csapatot kedden a labdarúgó-világbajnokság dallasi elődöntőjében.