Hírek
2012. December 27. 19:06, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Felfedezték a bélrákot okozó géneket
Brit tudósok felfedezték, hogy egyesek miért különösen érzékenyek a bélrákra. Két gént fedeztek fel, amelyek a szülőkről a gyerekekre öröklődnek és nagyban megnövelik a daganatos betegség kialakulásának kockázatát - számol be a BBC.
A tanulmány keretében 20 olyan résztvevőt vizsgáltak, akiknek családi kórtörténetében előfordult már bélrákos megbetegedés. A kutatók azt remélik vizsgálatuk eredményeként kidolgozhatnak egy olyan tesztet, amely megjósolhatja, hogy valakinek van-e hajlama a daganatos megbetegedés kialakulására.
Az egyik résztvevőt 28 évesen diagnosztizálták a betegséggel. Családi kórtörténetéből kiindulva ez nem meglepő: nagymamája és annak testvére, valamint édesapja és néhány unokatestvére is küzdött a betegséggel.
Egyértelmű, hogy a családi génekben kell keresni a hibát. A tudósok a 20 résztvevő megvizsgálása után két olyan génre bukkantak, amelynek mutációja megnöveli a bélrák kialakulásának kockázatát.
A kutatást az Oxford Egyetem professzora, Ian Tomlinson vezetésével végezték, aki elmondta, hogy ezek a génhibák ritkák, de nagyban megnövelik a betegség kialakulásának kockázatát. A szakemberek azt remélik, hogy a megállapításokat fel lehet használni arra, hogy azoknál a családtagoknál, akiknek családi kórtörténetükben gyakori volt a bélrák előfordulása, gyakrabban járjanak szűrésre. A professzor azt reméli továbbá, hogy egy olyan megoldást is kidolgozhatnak, amely megszünteti ezeket a mutációkat - ezek azonban még csak távlati tervek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 08. 07:38, csütörtök | Belföld
Nagy Márton: 2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés
2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés - hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.
2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor látogatást tett az Operatív Törzs Ügyeleti Központjában
Orbán Viktor látogatást tett szerdán az Operatív Törzs budapesti Ügyeleti Központjában, ahonnan a hóhelyzet kezelését irányítják. A kormányfő a látogatásról a Facebook oldalán több bejegyzésben is beszámolt.
2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld
Hófúvás miatt másodfokú riasztást adott ki a HungaroMet a Dunántúlon
Hófúvás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki a barcsi járásra a HungaroMet Zrt. csütörtök hajnalban.
2026. Január 07. 07:53, szerda | Belföld
A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől
A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.

