Városlista
2025. február 23, vasárnap - Alfréd

Hírek

2011. Július 16. 07:41, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) két tudósa, Jeffrey Grossman és Alexie Kolpak egy merőben új, és az eddigieknél jóval olcsóbb módszert fejlesztett ki a napenergia tárolására.

Az MIT-n már tavaly kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel a napenergiát a kémia segítségével tárolták, ez azonban nagyon drága megoldás volt. A témán dolgozó két kutató az amerikai Nano Letters című tudományos folyóiratban közölte: találtak egy sokkal olcsóbb megoldást is – írja az Origo.

Grossman és Kolpak szén nanocsövek és azobenzén kombinációjával állították elő azt a „szuperanyagot”, mely az eddigieknél sokkal hatékonyabban tudja megoldani a raktározási feladatot. Körülbelül olyan hatásfokon, mint a mobiltelefonok akkumulátorai.

Grossman úgy nyilatkozott, hogy társával egy hosszú élettartamú, újratölthető anyagot hoztak létre. Ez napfény hatására változik, és egészen sokáig ebben a megváltozott állapotában tud maradni. Viszont hő, fény, vagy katalizátor hatására azonnal visszaalakul eredeti formájára. Eközben adja ki magából a felgyülemlett energiát.

A tudós szerint az új folyamat legnagyobb előnye, hogy leegyszerűsíti a tárolás eddig csak bonyolultan, nehezen megoldható feladatát. Kiemelte: az új eljárás kitűnően alkalmazható fűtőrendszerekben, ám elektromosság termelésére csak egy közbeiktatott lépés után alkalmas.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: napelem

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 22. 08:21, szombat | Belföld

Nagy Márton: az élelmiszerárak csökkentéséért dolgozunk!

Az élelmiszerárak csökkentéséért dolgozunk! - közölte a nemzetgazdasági miniszter a közösségi oldalán, hozzátéve: pénteken egyeztetett az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) képviselőivel az élelmiszerárak alakulásáról.

2025. Február 22. 08:17, szombat | Belföld

Orbán Viktor szerint nagy löketet kaphat a magyar gazdaság

Magyarország a békére vette fel a lapot - mondta a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában

2025. Február 21. 08:10, péntek | Belföld

Megkezdődött a trieszti, magyar adriai kikötő építése

Megkezdődött a trieszti magyar kikötő építése, a kormányt a gazdasági racionalitás vezette, amikor 2018-ban a beruházás mellett döntött -

2025. Február 20. 08:00, csütörtök | Belföld

Orbán Balázs szerint Orbán Viktor előre megmondta

Fejvesztett kapkodás indult az európai vezetők között, pedig minden a forgatókönyv szerint alakul, csak nem az ő forgatókönyvük szerint, hanem Orbán Viktor forgatókönyve szerint