Városlista
2026. január 7, szerda - Attila

Hírek

2014. Szeptember 02. 12:17, kedd | Külföld
Forrás: MTI

Egy kelet-ukrajnai szakadár vezető megfenyegette Lengyelországot

Egy kelet-ukrajnai szakadár vezető megfenyegette Lengyelországot

Egy kelet-ukrajnai szakadár katonai parancsnok megfenyegette Lengyelországot, amiért az ottani hatóságok (átmenetileg) nem engedték átrepülni a lengyel légtérben az orosz védelmi minisztert szállító repülőgépet.

A "Motorola" ragadványnéven is ismert Arszen Pavlov egy, az internetre feltett videofelvételen a következő kijelentést tette: "Ha nem akarjátok átengedni az Oroszországi Föderáció védelmi miniszterének repülőgépét Lengyelország területe fölött, majd Motorola megy el hozzátok!". A fenyegető nyilatkozatot rakétavetők dübörgő sorozatlövése kíséri.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a TVN24 lengyel hírtelevízióban reagált a fenyegetésre. Leszögezte: nem áll szándékában vitát folytatni a szakadár vezetővel, de a Szergej Sojgut szállító repülőgép átengedésének megtagadása helyes döntés volt. "Nem volt ebben semmilyen politikai szempont. Úgy gondolom, a lengyel-orosz kapcsolatokban a repülések biztonságának kérdését nagyon komolyan kell venni" - hangsúlyozta.
Lengyelország augusztus 29-én délután tagadta meg annak a repülőgépnek a légterén történő átrepülését, amelyen Sojgu Szlovákiából Moszkvába tért volna vissza. Az illetékes lengyel hatóság adminisztratív okokkal indokolta az elutasítást. Később a lengyel légtérirányítás mégis megadta az engedélyt. A miniszter gépe előzőleg nem kapott átrepülési engedélyt az ukrán hatóságoktól sem. Vlagyimir Tyitov orosz külügyminiszter-helyettes az ügy kapcsán a nemzetközi magatartási normák durva megsértéséről beszélt.
Arszen Pavlov a szakadár "Donyecki Népköztársaság" ismert figurája. Az Oroszországi Föderációhoz tartozó Komi Köztársaságból származik, szolgált az orosz tengerészgyalogságnál, és harcolt Csecsenföldön is. Az orosz média Novorosszija (Új-Oroszország) - a kelet-ukrajnai szakadár területek oroszországi elnevezése - egyik partizán hősévé, celebjévé kreálta. Második feleségét a Donyec-medencei harcok alatt ismerte meg. Donyecki zajos esküvőjükről az orosz televíziók is tudósítottak, akárcsak az ifjú pár Krím félszigeti nászútjáról.

Címkék: Ukrán válság

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 04. 09:22, vasárnap | Külföld

Egy brooklyni börtönben tartják őrizetben Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét

Egy brooklyni börtönben tartják őrizetben Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akiket amerikai katonai műveletben fogtak el Caracasban, helyi idő szerint szombaton hajnalban.

2026. Január 04. 09:22, vasárnap | Külföld

Donald Trump: az Egyesült Államok átveszi Venezuela irányítását

2026. Január 02. 10:13, péntek | Külföld

Hszi Csin-ping: folytatni kell Kína csodájának új fejezetét

Folytatni kell Kína csodájának új fejezetét, 2026 a 15. ötéves terv nyitó éve lesz - mondta Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke a közmédiában csütörtökön sugárzott beszédében.

2026. Január 02. 10:11, péntek | Külföld

Ukrán elnök: a háború idén véget érhet, de fokozni kell a nyomást Oroszországra

Az ukrajnai háború 2026-ban véget érhet, de ehhez fokozni kell a nyomást Oroszországra - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újévi beszédében.