Hírek
2021. December 23. 13:07, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Egy hét van hátra a februári adóvisszatérítéshez szükséges nyilatkozat leadásáig
Még egy hét áll rendelkezésre a februári adóvisszatérítéshez szükséges nyilatkozat kitöltésére, amelyből csütörtök reggelig már 650 ezer be is érkezett.
Az adóhivatal december 31-ig még mintegy 100 ezer szülő nyilatkozatát várja - tájékoztatta Tállai András az MTI-t.
A Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy a gyermeket nevelő szülőnek - ha nem ő kapja a családi pótlékot - fontos mérföldkő a december 31-e. Eddig kell ugyanis az adóvisszatérítéshez szükséges nyilatkozatot, az úgynevezett VISSZADO-t kitölteni - tette hozzá Tállai András.
Az esetek jelentős többségében mindkét szülőnek jár a családi pótlék, de azt ténylegesen csak az egyik szülő kapja kézhez, így az ő bankszámlaszámát, vagy postai címét ismeri az adóhivatal. Viszont a másik szülő esetében az adóvisszatérítéshez szükséges legfontosabb adat hiányzik. Az adóhivatal nem tudja, hogy hová kell utalni a visszajáró adót - magyarázta az államtitkár.
Amennyiben az édesanya kapja a családi pótlékot, neki nincs teendője. Az adatok helyességét a VISSZADO megtekintésével néhány kattintást követően ő is ellenőrizheti, de a nyilatkozatot csak egyetlenegy esetben kell, hogy kitöltse: ha máshová kéri az adóvisszatérítés kiutalását, mint ahová a családi pótlékot kapja. Az édesapa, a házastárs viszont csak úgy kapja kézhez február 15-ig az adóvisszatérítés összegét, ha szilveszterig nyilatkozik - nyomatékosította Tállai András.
A magyar adózási történelemben példa nélküli a családi adóvisszatérítés, amely minden olyan gyermeket nevelő szülőnek jár, aki idén legalább egy napig családi kedvezményre volt jogosult - mondta az államtitkár.
Példaértékű az intézkedés abban a tekintetben is, hogy több típusú jövedelem adóját érinti. Így nemcsak a munkabérből származó jövedelem adója jár vissza, hanem például a vállalkozói kivétet, a gyedet, az őstermelői és az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet terhelő adó is. Az ekhosoknak (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) az adóból szja-nak minősülő 9,5 százalékos rész jár vissza. A katások (kisadózó vállalkozások tételes adója) pedig a befizetett adó negyedét kapják kézhez, a főállású katások például évi 150 ezer forinttal számolhatnak - sorolta az államtitkár.
Annyiféle kitöltési lehetőséget biztosít az adóhivatal, hogy mindenki megtalálja a számára legkedvezőbbet - húzta alá Tállai András. A VISSZADO-t legegyszerűbb online kitölteni, hiszen az űrlapon szerepelnek az adóhivatal rendelkezésére álló adatok, csak a hiányzó adatokat kell beírni. De a nyilatkozat papíralapon is benyújtható a postán keresztül, vagy személyesen a NAV ügyfélszolgálatain is leadható - emlékeztetett az államtitkár.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 21. 15:00, csütörtök | Belföld
Vitézy Dávid: újjáépül a lengyel-magyar barátság a közlekedésben is
Újjáépítik a lengyel-magyar barátságot a közlekedésben is - írta közösségi oldalán a közlekedési és beruházási miniszter szerdán, miután tárgyalt Dariusz Klimczak lengyel infrastruktúráért felelős miniszterrel.
2026. Május 21. 14:00, csütörtök | Belföld
Megerősített kapacitásokkal készül a MÁV-csoport a hosszú hétvégére
Megerősített kapacitásokkal, több ülőhellyel, erősítésre kész tartalékjárművekkel és nagyobb munkavállalói létszámmal készül a MÁV-csoport a pünkösdi hosszú hétvégére.
2026. Május 21. 13:00, csütörtök | Belföld
Tarr Zoltán: mérföldkő a felvidéki magyarság jogvédelmében a szlovák Alkotmánybíróság egyik ítélete
2026. Május 21. 11:00, csütörtök | Belföld
Több parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Tisza-frakció
A rendszerváltozás újabb mérföldkövének nevezte az országgyűlési Tisza-frakció vezetője szerdán azt, hogy a képviselőcsoport benyújtotta első javaslatcsomagját, benne vizsgálóbizottság felállításáról szóló indítványokkal.
