Városlista
2025. április 2, szerda - Áron

Hírek

2017. November 28. 07:39, kedd | Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:

Az amerikai elnök a francia államfővel egyeztetett Szíria jövőjéről

Donald Trump amerikai elnök Szíria jövőjéről egyeztetett Emmanuel Macron francia államfővel telefonon. A hétfői beszélgetést amerikai sajtóhírek szerint a francia elnök kezdeményezte.

A Fehér Ház közleménye szerint Trump és Macron egyetértett abban, hogy "az ENSZ részvételével folytatott, úgynevezett genfi folyamat az egyetlen legitim fórum a szíriai politikai helyzet rendezéséhez".

A szíriai kormány egyelőre nem erősítette meg, hogy részt vesz a genfi béketárgyalások kedden Genfben tartandó újabb fordulóján. Hétfőn, a kora esti órákban Staffan de Mistura, az ENSZ Biztonsági Tanácsának szíriai különmegbízottja a világszervezet New Yorkban lévő székházában tartott videokonferencián még azt jelentette be, hogy a szíriai kormány nem erősítette meg részvételét a svájci városban rendezendő újabb tárgyalási fordulón. A különmegbízott ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Damaszkusz meggondolja magát.

De Mistura - anélkül, hogy konkrét részletekbe bocsátkozott volna - közölte azt is, hogy "a szíriai civil társadalom több mint 200 képviselője lesz jelen az elkövetkező hetekben Genfben".

Naszr al-Haríri, a több szíriai ellenzéki csoportból álló küldöttség vezetője már hétfő este megérkezett Genfbe, és újságíróknak kijelentette, hogy az ellenzék kész lenne közvetlen tárgyalásokat folytatni a damaszkuszi kormányzat képviselőivel. A cél - fogalmazott Haríri - Bassár el-Aszad elnök eltávolítása a hatalomból, egységkormány megalakítása és az ENSZ felügyeletével megtartott parlamenti és elnökválasztás kiírása.

Staffan de Mistura New Yorkban bejelentette továbbá, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának képviselője - francia kezdeményezésre - kedden szintén tanácskozást tart Genfben. Elemzők szerint ez a megbeszélés azt jelentheti, hogy az öt nagyhatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és az Egyesült Királyság - szeretné erőteljesebben kézbe venni a "szíriai dossziét".

A Londonban tárgyaló török kormányfő, Binali Yildirim hétfőn a brit Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetében tartott előadásában azt hangsúlyozta, hogy Ankara eltökélt szándéka Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalomból történő távozásának elérése. "Mindaz, ami ma ebben az országban történik, a rezsim miatt, Aszad elnök miatt van így, Aszad nem maradhat hatalmon, ezt el kell fogadni" - fogalmazott a török miniszterelnök.

Címkék: amerika, elnök, francia, Szíria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 02. 07:40, szerda | Külföld

Fehér Ház: az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer

Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.

2025. Március 31. 08:07, hétfő | Külföld

A donyecki Zaporizzsja elfoglalását jelentette be az orosz védelmi minisztérium

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Zaporizzsja települést - közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.

2025. Március 31. 08:03, hétfő | Külföld

Donald Trump: az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új vámokat április 2-tól

Az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új vámokat április 2-tól – közölte Donald Trump hozzátéve, hogy külön alkura csak akkor van lehetőség, ha az amerikai szempontból megéri.