Hírek
2022. Május 18. 13:09, szerda |
Belföld
Forrás: mti/fotók: MTI/Bruzák Noémi
Andrzej Duda: Brüsszel késlelteti a magyar helyreállítási alap eszközeinek folyósítását
Brüsszel késlelteti a magyar helyreállítási alap eszközeinek folyósítását, miközben Magyarország energiabiztonsága komoly beruházásokat igényel
- állapította meg Andrzej Duda lengyel elnök kedden Varsóban, a Novák Katalin köztársasági elnökkel közös sajtóértekezleten.
Az, hogy a magyar köztársasági elnök megválasztása utáni első útja Lengyelországba, Varsóba vezetett, annak jele, hogy folytatódik a lengyel-magyar barátság - jelentette ki Duda az államfői Belweder-palotában megtartott sajtótájékoztatón.
Aláhúzta: a magyar elnök és ő maga "hasonló értékek, hasonló eszmék világához tartoznak. Ami az alapvető értékeket illeti, nem hiszem, hogy bármilyen nézeteltérés lehetne közöttünk." Úgy ítélte meg: mindketten hasonló politikát valósítanak meg.
Közölte: Novák Katalinnal hosszú beszélgetést folytattak, a legtöbb időt pedig az "aktuális ügyek megvitatásra" fordították.
Duda úgy ítélte meg: Lengyelország helyzete "bizonyos értelemben sokkal egyszerűbb, mint Magyarországé", mivel a magyar-orosz energetikai kapcsolatok, amelyek a magyar gazdaság számára kulcsfontosságúak, "nagyon erősek és nagyon nehéz őket gyorsan megváltoztatni".
Az utóbbi években az energiaszállítások diverzifikálása érdekében tett lengyel stratégiai lépések "sokkal könnyebb helyzetbe hozzák Lengyelországot mindenféle orosz zsarolással szemben".
A lengyel elnök elmondása szerint a magyar államfővel folytatott megbeszélés napirendjén a Moszkvával szemben készülő hatodik uniós szankciócsomag is szerepelt. A szankciók kapcsán azon reményének adott hangot, hogy sikerül a tárgyalások során olyan formába önteni, ami Magyarország számára is elfogadható.
"Senki közülünk nem kételkedik afelől, hogy a háborút, az orosz agressziót meg kell állítani" - szögezte le Andrzej Duda, aláhúzta, hogy ezt a nemzetközi közösségnek "minél békésebb eszközökkel" kell elérnie. Az ilyen eszközökhöz pedig szankciók tartoznak - tette hozzá.

Kiemelte: Magyarország energiabiztonsága, a szállítások diverzifikálása komoly beruházásokkal függ össze. "Ezeket nehéz lesz megvalósítani, ha visszatartják a Magyarországnak járó uniós helyreállítási eszközöket" - húzta alá a lengyel elnök, hozzátéve: hasonló a helyzet a lengyel helyreállítási alappal is.
Megjegyezte: Magyarország energiabiztonsága egyben az Európai Unió energiabiztonságát is szavatolja. Hozzátette: ez "lényegében az Európai Bizottságnak (EB) szóló felhívás is, hogy újraértékelje Magyarországgal szembeni politikáját".
Ukrajna humanitárius támogatásáról szólva, Duda felidézte: Lengyelországban jelenleg mintegy 2 millió ukrán menekült él, a kisebb népességű Magyarországra pedig több mint 700 ezren érkeztek az ukrajnai háború kitörése óta.
"A két ország egyike sem kap európai támogatást, hogy megvalósíthassa a menekülteket támogató programot" - tette hozzá. "Sajnos, nincsenek kétségeim afelől, hogy az ilyen brüsszeli politika aláássa az európai egységet" - jelentette ki a lengyel elnök.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld
Telex - Orbán Viktor: liberális kormányzás és nemzeti ellenzék időszaka kezdődik
A választással a 16 évig tartó nemzeti kormányzás korszaka lezárult, egy új időszak, a liberális kormányzás és a nemzeti ellenzék időszaka kezdődik
2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld
Magyar Péter: hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével
Hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével - közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, miniszterelnök-jelölt szerdán este a Facebook-oldalán.
2026. Április 30. 07:25, csütörtök | Belföld
Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra - közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
2026. Április 29. 13:00, szerda | Belföld
Kamatdöntés - Varga Mihály: egyhangúlag döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról
Egyhangúlag és egyetlen napirendi javaslatként döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat szinten tartásáról

