Hírek
2019. Február 06. 09:57, szerda |
Belföld
Forrás: Forrás: UNICEF
A tinédzserek 21 százalékát zaklathatják a neten
A magyar fiatalok 97,3 százaléka van jelen a neten, a világháló létrejötte után 30 évvel itt az idő újra figyelmet fordítani a gyerekek digitális jogaira
A 15 és 24 év közötti magyar fiatalok 97,3 százaléka ki van téve az online bántalmazás veszélyeinek, ennyien vannak ugyanis jelen az online világban – közölte az UNICEF a biztonságos internet napján, február 5-én. A gyermekjogi szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy közösen kell megoldást keresni és fellépni a gyermekeket és fiatalokat fenyegető online erőszak ellen.
A világ 160 országából több mint egymillió fiataltól érkezett válasz az UNICEF iskolai - online és offline - erőszakkal kapcsolatos kérdőívére. A kitöltők számos megoldási javaslatot küldtek, mit tehetnének a szüleik, tanáraik és a döntéshozók annak érdekében, hogy megelőzzék és megállítsák az erőszak terjedését az iskolákban. A kedvességet az egyik leghatásosabb eszközként nevezték meg a fiatalok a zaklatás és bántalmazás megakadályozására. Ezért az UNICEF – hallgatva a fiatalok véleményére – arra kér mindenkit az idei biztonságos internet napján, hogy legyünk kedvesek online, és dolgozzunk azon közösen, hogy az internet minden egyes ember számára biztonságossá válhasson.
Az UNESCO adatai szerint a magas jövedelmű országokban élő fiatalok és tinédzserek 5-21 százaléka érintett az online bántalmazásban, továbbá a lányok sokkal gyakrabban lesznek a cyberbullying áldozatai, mint a fiúk.
Magyarországon a 15 és 24 év közötti lányoknak 95,6 százalékra tehető az online jelenléte, ugyanebben a korosztályban a fiúk 98,9 százaléka van „online”. Ez a szám a világban átlagosan 70,6 százalék és folyamatosan növekszik.
A cyberbullying hatalmas károk okozására képes, mivel gyorsan ér el egy széles réteget, korlátlan mértékben van jelen az interneten, valamint virtuálisan egy életen át “követi” az áldozatait. Az online bántalmazásban szenvedők hajlamosabbak az alkohol- és drogfogyasztásra, valamint az iskola kerülésére, mint társaik. Jellemző rájuk, hogy rosszabb osztályzatot kapnak az iskolában, alacsonyabb az önértékelésük és több egészségügyi problémában is szenvednek. Extrém esetekben a cyberbullying öngyilkossághoz is vezethet.
“A gyerekeket nemcsak a fizikai világban kell megvédeni, hanem az interneten leselkedő veszélyektől is. Ez néha nehezebb és nagyobb körültekintést igényel a környezetüktől, de nem kevésbé fontos – és ezzel egyszersmind segítjük is a gyerekeinket abban, hogy minél jobban kihasználhassák a világháló előnyeit. Ezen a napon az UNICEF arra kér mindenkit, hogy tegyen legalább egy kedves gesztust valaki felé az interneten, ezzel is kifejezve azt, hogy a biztonságosabb online élethez mindannyiunk összefogása és empátiája kell” – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.
Az UNICEF Magyarország oldalán az érdeklődők hasznos tippeket kaphatnak a biztonságos netezéshez: https://unicef.hu/online-biztonsagban/
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 18. 09:34, szombat | Belföld
Rekordévet zárt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2024-ben
Tavaly több mint 17,5 millió utast kezelt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, amely minden idők legjobb teljesítménye - közölte Facebook oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken.
2025. Január 18. 09:32, szombat | Belföld
A MÁV felgyorsította a jegykiadó automaták telepítését
A MÁV felgyorsította a jegykiadó automaták telepítését, az eredetileg tervezett nyári időpont helyett 110 eszközből január közepéig 79 már szolgálatba állt, a többit január végéig helyezik forgalomba.
2025. Január 18. 09:30, szombat | Belföld
Orbán Viktor: keddtől más nap kel fel a nyugati világ felett
2025. Január 18. 09:28, szombat | Belföld
Makovecz Imre tervei alapján épült óvodát és bölcsődét avattak Zalaszentlászlón
Kormányzati támogatással és a Magyar falu program forrásaiból építettek Makovecz Imre tervei alapján új óvodát és bölcsődét.