Városlista
2025. április 2, szerda - Áron

Hírek

2015. Június 09. 07:19, kedd | Életmód
Forrás: MTI

A szokásosnál kissé melegebb és szárazabb volt a tavasz

A szokásosnál kissé melegebb és szárazabb volt a tavasz

A szokásosnál kissé melegebb és szárazabb volt a tavasz, bár előfordultak kiadós esők és tartós mínuszok is - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat az MTI-hez eljuttatott elemzésében.

A tavasz középhőmérséklete országos átlagban 11-12 Celsius-fok volt, ami mintegy 0,3 fokkal meghaladja a sokéves (1981 és 2010 közötti) normálértéket. Az idei tavasz az 1901 óta tartó mérések sorában a 31. legmelegebb volt.

A március jóval melegebb, az április és a május pedig kissé hidegebb volt az átlagosnál. Tavasszal a legalacsonyabb hőmérsékletet, mínusz 10,2 fokot március 7-én mérték a Nógrád megyei Zabaron. Április 4-én a napi hidegrekord is megdőlt, akkor - szintén Zabaron - mínusz 7 fokig hűlt le a levegő.

Április 16-án már a napi melegrekordot dőlt meg: a Kapuvár melletti Osliban 29,2 fokig melegedett a levegő. A tavasz legmagasabb hőmérsékletét május 19-én, Dévaványán regisztrálták: a Békés megyei településen 32,3 fok volt.

Összességében a tavasz kissé szárazabb volt a szokásosnál, bár az egyes hónapok jelentősen különböztek egymástól. Országos átlagban márciusban a normál mennyiségnek mintegy a fele, áprilisban csupán a negyede esett, ráadásul igen egyenlőtlen területi és időbeli eloszlásban - írta a meteorológiai szolgálat.

A száraz hónap ellenére például április 28-án több helyen voltak kiadós esők, a napi csapadék mértéke néhány helyen a 40-50 millimétert is elérte, ami egy teljes hónap átlagos mennyiségének felel meg.

A megelőző két hónaphoz hasonlóan száraznak indult a május is, ám később igen csapadékosra fordult az időjárás. Egymást követték a jelentős esőzések, az ország döntő részén így májusban bőven az átlag fölött alakult a lehullott csapadék mennyisége. Különösen sok eső esett május 22-én és 25-én, ezeken a napokon sok helyen mértek 40 milliméter feletti napi mennyiséget.

A három hónap csapadékösszege országos átlagban 112 milliméter volt. Ez mintegy 20 százalékkal marad el az 1981 és 2010 közötti tavaszok átlagától - írta a meteorológiai szolgálat.

Címkék: időjárás, tavasz

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 01. 07:24, kedd | Életmód

80 év felett előzetes igénylés nélkül kézhez kapják a Gondosórát

Újabb mérföldkőhöz érkezik a kormány által indított Gondosóra program.

2025. Március 31. 08:05, hétfő | Életmód

Pályázatot írtak ki középiskolásoknak a vasúti átjárós balesetek megelőzése érdekében

A vasúti átjárós balesetek megelőzése érdekében óriásplakát-tervező pályázatot hirdet középiskolásoknak a MÁV és az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság - közölte a MÁV-csoport vasárnap az MTI-vel.

2025. Március 30. 08:48, vasárnap | Életmód

Az ötös lottó nyerőszámai

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:

2025. Március 29. 09:07, szombat | Életmód

A védekezési intézkedések betartása megállíthatja a ragadós száj- és körömfájás terjedését a szakemberek szerint

A védekezési intézkedések betartása megállíthatja a ragadós száj- és körömfájás terjedését, a legfontosabb tehát a szabályok fegyelmezett követése